Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp

Photoshop Hakkında Tüm Merak Edilenler

Photoshop Hakkında Tüm Merak Edilenler

1987 yılında, Michigan Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Thomas Knoll, Macintosh Plus üzerinde siyah-beyaz görüntüleri tek renkli bir ekranda görüntülemek için bir program yazmaya başladı. Display adındaki bu program, Thomas'ın tam teşekküllü bir resim düzenleme programına dönüştürülmesini öneren Endüstriyel Işık ve Büyü çalışanı erkek kardeşi John Knoll'un dikkatini çekti. Photoshop programının ilk adımları atılmış oldu. Photoshop günümüzde matbaanın birçok alanında kullanılmaktadır.

Photoshop Tarihçesi

Thomas, ImagePro olarak adlandırılan program için kardeşi ile işbirliği yaptı. Thomas programı Photoshop olarak adlandırdı ve programın kopyalarını bir slayt tarayıcı ile dağıtmak için tarayıcı üreticisi Barneyscan ile kısa vadeli bir anlaşma yaptı. Bu süre zarfında John, Silikon Vadisi'ne gitti ve programın Adobe'daki sanat direktörü Apple ve Russell Brown'daki mühendislere bir gösteri yaptı.
Her iki gösteri de başarılı oldu ve Adobe Eylül 1988'de dağıtmak için lisansı satın almaya karar verdi.

John, Kaliforniya'daki eklentiler üzerinde çalışırken, Thomas, Ann Arbor'daki program kodunu yazmaya devam etti. Photoshop 1.0, yalnızca Macintosh için 1990 yılında piyasaya sürüldü ve photoshop tarihçesi için önemli bir adım oldu.

Photoshop ve Tasarım

Gereken yaratıcılığın üzerine, Grafik Tasarımcılar bugünün grafik tasarımının arkasındaki teknolojiyi kullanma becerisine sahip olmak zorundadır. InDesign, grafik tasarımcılarının içeride ve dışarıda bilmeleri için en önemli programlardan biridir. Bu program, tasarımcıların kullanması beklenen standart masaüstü yayıncılık yazılımı haline geliyor. Tasarımcılar her türlü görsel materyali oluşturmak ve düzenlemek için kullanırlar. InDesign ile küçük bir kartpostaldan veya davetten poster, broşür, dergi ve kitaplara kadar her şeyi tasarlayabilirsiniz.

Photoshop ve tasarım, fotoğrafları manipüle etmek ve grafik oluşturmak için yapılmaktadır. Fotoğraflar için kırpma, düzenleme, renk düzeltme ve yeniden boyutlandırma gibi birçok özellik içerir. Tasarımcılar ayrıca Photoshop'ta grafikler oluşturabilir ve düzenleyebilir. Akıllı telefonunuzun kamerasındaki basit düzenleme özelliklerinden farklı olarak Photoshop, yüksek kaliteli yapımlar için kullanılan profesyonel düzeyde bir programdır.

Photoshop'un Matbaa Kullanım Alanları

Photoshop CS6, ne kadar kontrole ihtiyacınız olduğuna ve ne kadar acele edeceğinize bağlı olarak seçebileceğiniz birkaç baskı moduna sahiptir. Reklam ve film afişleri photoshop'un matbaa kullanım alanları arasındadır. Baskı için uygun boyutu ayarladıktan sonra istenen tasarım oluşturulur. Tasarım araçları çok zengindir. Onun dışında firmaların veya kuruluşların sosyal medya paylaşımları ve broşürleri için photoshop kullanışlıdır.