Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp

Grafik Tasarımı İpuçları Ve Programları

Grafik Tasarımı İpuçları Ve Programları 

Ücretli ücretsiz seçenekleri ile birlikte grafik tasarım programları birçok farklı alternatifi de ilgililere sunuyor. Amatör olarak grafik tasarımı ile ilgilenenlerin pratik bir şekilde kullanabileceği son derece basit programlar ücretsiz olarak bilgisayara indirilebilir. Profesyonel bazda bu alanla ilgilenenler ise grafik tasarımı ipucu örnekler başlığı altında sunulan tasarımlara ve programlara hızlıca göz atabilir. 

Sık Kullanılan Grafik Tasarım Programları 

1- Adobe Illustrator: Hem Türkiye'de hem de Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde en çok tercih edilen programların başında Adobe Illustrator programı gelmektedir. Matematiksel bir kesinliğe sahip olan ve boyut kaybı olmadan yapılabilen vektörel çizimler için idealdir. Kullanımı son derece pratik olup portre ve benzeri çizimlerde de sıklıkla tercih ediliyor. 

2- Adobe Indesign: Bu programlar daha çok yayın evleri tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda dergi ve gazete başta olmak üzere yayıncılık sektöründe hizmet veren firmaların da bir numaralı tercihidir. En önemli özelliği baskıya gidilmeden ön izleme yapılma fırsatını sunmasıdır. Bu sayede baskı öncesinde yapılan hatalar gözden geçirilebilir ve çeşitli düzenlemeler yapıldıktan sonra baskıya gidilebilir. 

3- Adobe Photosoph: Hem amatör hem de profesyonel düzeyde fotoğraf sanatıyla ilgilenenlerin popüler olarak kullandığı bir programdır. Sınırsız seçenekler sunar. Fotoğrafların üzerinde ışık- gölge- renk gibi birimlerin tamamen tasarımcıya özel bir şekilde düzenlenmesini olanaklı hale getirir. Bozuk görüntülerin önüne geçmek için ek özellikler de bu programlarda aktif olarak kullanılabilir. 

Grafik Tasarımı İpuçları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 

1- Şekil ve yazı uyumu: Şekil ve yazılar arasındaki uyum grafik tasarımı ipuçları kapsamında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biridir. Kullanılan görseller çok büyük ve yazılar çok küçük olursa bir orantısızlık meydana gelebilir. Aynı şekilde yazıların görsellere oranla çok daha büyük olduğu tasarımlar da estetik dışı bulunduğu için tercih edilmemelidir. 

2- Renk seçimi: Grafik tasarımında göz yormayan renkler ön planda tutulmalıdır. Çok fazla mat ya da parlak olan renkler mümkün mertebe kullanılmamalıdır. Sade ya da komplike tasarımlar için kullanıcılar renkler ön izlemeden geçirilip bu şekilde tasarlanabilir. Son olarak en trend renklerden kolaj yapılarak daha müşteri odaklı tasarımlara imza atmak mümkündür.