Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp

Matbaa Çalışma Prensipleri

Matbaa Çalışma Prensipleri

Matbaacılık sektöründe birçok farklı alanda, birden fazla ürün seçeneği vardır. Bunlarda kendi içinde profesyonel ve kişisel olarak ayrılabilir. Ürün özelikleri arasında kağıt dokuları, renkleri ve kalınlıkları ön plandadır. Fakat kağıt dışında, ahşap, plastik ve metal de matbaa sektöründe oldukça tercih edilen parçalar arasında yer almaktadır. 

Ürünün türüne göre matbaa tasarım prensipleri farklılık gösterebilir. Kağıt türündeki ürünler diğer malzemelere göre daha çok tercih edilebilir olduğundan, en fazla kullanım alanına sahip malzemedir.

Tasarım Çalışmaları
            

Profesyonel anlamda şirketlerin genel olarak her ay istediği ürünler olabiliyor. Bunlar genellikle; antetli ya da normal zarflar, faturalar, irsaliyeler, dosyalar, notluklar, afişler, kartvizitler oluyor. Her yıl matbaa uyumlu tasarımların başında gelen, yılbaşından önce firmaların sektörlerine göre istediği özel takvimler olabiliyor.

İsme özel kalemler, ahşap parçalardan notluklar ya da isimlikler, metal plakalardan ayraçlar, levhalar ise diğer malzemelerin kullanılması gereken ürünler arasında yer alıyor. Şirket ismine özel matbaa tasarım çalışması olarak grafikerlerin hazırladıkları bu ürünler hızlı ve tempolu bir çalışma ortamında özel programlarda düzenlenmeleri yapılıp, baskı atölyesine gönderiliyor.  

CTP Bölümü
           

Baskı atölyesine gönderilen işler ilk olarak CTP bölümde "proccessing" yani imal edilmesi gereken işler bölümde yer alıyor. Bu bölüm karanlık olmalıdır. Çünkü işlerin basılacağı kalıplar güneş ışığı gördüklerinde yanarlar. İşler boyutlarına göre büyük, orta ve küçük olarak ayrılır. Her iş için dört ana renk olan CMYK kullanılır. Her renk için ayrı kalıp kullanılmak zorundadır. Daha sonra bu kalıplar matbaa baskı tasarım bölümüne gönderilir.

Baskı Çalışmaları
            

İşler baskıya hazır hale geldiklerinde geriye kalan tek şey kullanılacak malzemeyi ve boyaları hazırlamaktır. Her iş için kalıplar tek tek sırasıyla; mavi, kırmızı, sarı ve siyah olarak ayrı bir mekanizma içerisine yerleştirilerek makinesine ki yerini alır ve baskı işlemine başlanır.

Son Aşama: Hazırlık
            

Tüm aşamaları başarıyla bitirilen işlerin baskıya uyumlu tasarım çalışmaları olarak son aşamasına geçilmiş olunur. Hazırlık. Burada makinelere nazaran el işçiliği daha ön plandadır. Paketleme, sayım, kesim ve shiling yapılırken kalite kontrolünde yapılması çok önemlidir.