Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp

Ofset Basımın Sağladığı Faydalar Ve Avantajlar

Ofset Basımın Sağladığı Faydalar Ve Avantajlar 

Yağ bazlı baskı mürekkeplerinin kullanıldığı ofset basım hem kaliteli hem de hızlı bir tekniğe sahiptir. Günümüzde hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde en çok tercih ve talep edilen basım türlerinin başında gelmektedir. 

Ofset Basım Nedir? 

Söz konusu basım hizmetleri sadece kağıtlarda işlem görmez. Bununla birlikte belli bir gramaj ağırlığına kadar ince kartonlarda ve kağıt benzeri ürünlerde de baskı yapılabilir. İçeriğinde yağ bazlı mürekkep ve kireçtaşı gibi malzemeler kullanılmıştır. Henüz yeni bir baskı tekniği olmasına rağmen hızla yayılmış ve çokça talep edilmeye başlanmıştır. 

Ofset basımda iki tür kalıp kullanılır. Elle hazırlanan kalıplarda kişilerin ve firmaların isteği üzerine boyut farkı olabilir. Tamamen fabrikasyon kalıpların hazırlandığı ve zaman kazandıran hazır kalıplar da bir diğer seçeneği oluşturuyor. Fabrikasyon kalıplar çok daha kaliteli sonuçlar elde etmek daha sık tercih edilir. 

Bu baskı tekniği 1900'lü yılların başında Amerika'da bulunmuş ve günümüze kadar gelişerek gelmiştir. Teknoloji desteği ile birlikte imal edilen cihazlar ile birlikte çalışma prensipleri son derece pratiktir. 

Ofset Basımın Sağladığı Faydalar 

1- Birçok farklı sektörde uygulanabilir olması: Uygulama alanları bakımından ofset basımın faydaları çeşitlilik arz ediyor. En çok tercih edilen sektörlerin başında basım - yayın ve reklamcılık gelmektedir. Son derece kaliteli ve renkli üretimler için ideal kabul edildiği için dergicilik alanında da sıklıkla tercih edilmektedir. 

2- Geniş hacimli olması: Sadece dar kalıplı üretimlerde değil geniş hacimli ölçülerde de kullanılabilir. Örneğin bazı baskı teknikleri en yüksek kaliteyi A4 ölçülerinde sağlarken ofset basımda böyle bir sınırlama söz konusu değildir. 

3- Farklı baskı tekniklerine açık olması: Üç boyutlu basımlar için de ofset basım tercih ediliyor. Örneğin baskısı yapılacak kağıtta kabartma gibi ekstra uygulamalara açıktır. Bazı sektörlerde tercih edilen damgalama da bu baskı tekniklerinde  rahatlıkla yapılabilir. 

Ofset Basımın Sunduğu Avantajlar 

1-Çoklu renk seçeneği: Diğer baskı tekniklerinin aksine çoklu renk seçenekleri tek seferde basılabilir. Hem enerji hem de zaman açısından tasarruf sağlaması ofset basım avantajları arasında gösteriliyor. 

2- Kısa süre - düşük maliyet: Bu baskı çeşidinde üst düzey cihazlar kullanıldığı için kısa sürede düşük maliyetli baskılar yapmak mümkündür.