Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp

Matbaada Sık Kullanılan Baskı Yöntemleri

Matbaada Sık Kullanılan Baskı Yöntemleri 

Renk ve baskı kalitesine göre matbaa alanında kullanılan birçok farklı baskı tekniği bulunmaktadır. Bazılarının maliyeti ve kalitesi düşük iken, bazıları nispeten daha pahalı ve çok daha nitelikli basımlar için elverişlidir. Özel ve büyük cihazlarla yapılan bu baskılar hem kişisel hem de kurumsal taleplerin büyük oranda karşılanması için kullanılmaktadır. 

Matbaa Alanında Sık Kullanılan Baskı Yöntemleri 

1- Dijital Baskı: Özellikle endüstriyel alanda en sık tercih edilen matbaa baskı yöntemleri arasında ilk seçeneği dijital baskı oluşturuyor. Kullanılma alanında sunduğu çeşitlilik de müşteri memnuniyetini tam anlamıyla sağlamaktadır. Renklerin çok daha canlı ve nitelikli basılmasını ortaya çıkaran özel cihazlarla baskı yapılır. Dijital baskı, en çok reklamlarda ve tabela sektöründe kullanılıyor. Bunun yanı sıra eğitim ve sağlık alanı için özel olarak hazırlanan panolarda da bu baskı yöntemi tercih edilmektedir. 

2- Ofset Baskı: En az dijital baskı kadar popüler olan bir diğer seçenek ofset baskı adıyla biliniyor. Yağ bazlı mürekkep ve kireçtaşı gibi malzemelerin kullanıldığı bu baskı türü hem düşük maliyetli hem de hızlı olmasıyla biliniyor. Yayın evlerinin yayımladığı kitaplarda yüzde doksan oranında ofset baskı kullanılır. Aynı zamanda dergicilik ve gazete sektöründe de en çok tercih edilen baskı türüdür. Kalıp türleri kendi içerisinde ikiye ayrılır. El yapımı olan kalıplardan ziyade fabrikasyon kalıplar ihtiyaca yönelik üretim kapsamında daha çok tercih edilir. 

3- Serigrafi Baskı: Diğer baskı türleri ile karşılaştırıldığında çok daha kalın mürekkeplerin kullanıldığı serigrafi baskı piyasa içerisinde elek baskı adıyla da biliniyor. Özellikle renklerin çok daha çıktığı bu baskı türü en çok reklam sektöründe tercih edilmektedir. 

Matbaa Baskı Tekniklerinde Diğer Seçenekler 

1- Tampon Baskı: Oyuncak sektöründe sıklıkla kullanılan tampon baskı kaliteli çözücüler ile birlikte uygulamaktadır. Genellikle toplar üzerine yapılır. Birçok farklı baskı klişesi müşterilerin talepleri doğrultusunda kullanılır. Çelik ve seramik klişeler bu baskı tekniğinde en çok tercih edilen seçeneklerdir. 

2- Tifdruk Baskı: Tidfruk baskı teknikleri arasında tercih edilen bir diğer yöntemdir. Kullanım alanı sınırlı olsa da lazer ve silindir kalıplar ile uygulandığı için birlikte kaliteli bir baskı çeşidi olarak biliniyor.