Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp

Matbaa Laminasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Matbaa Laminasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Matbaa laminasyon bir koruyucu malzeme kaplaması ile birlikte kağıt yüzeyinin korunması demektedir. Matbaa laminasyon nedir sorusuna kısaca yüzey koruyucu ve kaplama işlemi olarak da adlandırılabilir. Matbaa laminasyon için tek bir işlem yapılmaz. Yani laminasyon işlemi için pek çok teknik uygulanabilir.

Bu uygulanan tekniğe göre de değişkenlik gösterebildiğinden ötürü uygulanım süresi de yine tekniğe göre değişecektir. Matbaa laminasyon işleminin pek çok faydası bulunmaktadır. Bunun için matbaacılar bu teknikleri sıkça uygulamaktadırlar.

Laminasyon İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Matbaa laminasyon işlemi uygulanan ürünlerin dayanıklılığı artmaktadır. Böylece malzeme daha kaliteli bir hale bürünmektedir. Hem mat olarak hem de yarı mat olarak farklı şekilde laminasyon işlemi uygulanabilmektedir.

Malzeme kalitesinin arttığı bu işlem ile birlikte matbaa ürünleri artık daha uzun ömürlü olacaktır. Koruyucu malzeme ile yapılan bu işlemlerde laminasyon nasıl yapılır sorusuna kısaca bu şekilde bir cevap verilebilir. Laminasyon işlemi yüzey kaplamada vernik selefon malzemeleri ile birlikte yapılmaktadır. Pek çok laminasyon türleri bulunmaktadır.

Leminasyon Türleri Nelerdir?

Laminasyon farklı koruyucu malzemeler ile yapıldığından dolayı pek çok laminasyon türünün olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak vernik malzemesi ile yapılan laminasyonu sayabiliriz. Vernik ile yapılan laminasyon ofset imkanları ile birlikte yapılır. Ve uygulanan işlemde malzeme biraz daha yağlı ve kaliteli olmaktadır. Vernik laminasyon türünde ise hem sentetik hem de selülöz olarak iki çeşidi bulunur. Bir diğer laminasyon çeşidi ise selafondur. Selafon ile birlikte poliüretan malzeme ile kaplama işlemi gerçekleştirilir.

dergi basımı fiyatlarımızı incelediniz mi? Dergi baskı fiyatlarımızı hemen incelemek için tıklayın.