Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp

Katalog Bastırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Katalog Bastırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hizmet sektöründe varlığını idame ettiren birçok kurum ve kuruluş, amaçlarına yönelik kataloglar ile insanlara kendilerini anlatma çabası içine girmektedirler. Satışı yapılmak istenen ürünün, reklamı yapılmak istenen hizmetin ya da bir olgunun ve olayın daha düzenli bir şekilde tanıtılması adına katalog baskısı tercih edilmektedir 

Ancak, basılan kataloglar, belli kriterler çerçevesinde insanlar ile buluşturulmalıdır, aksi takdirde insanlar kataloğu eline alacak, ilgisini çekmediği için incelemeden geri bırakacaktır. Bu noktada katalog baskısında dikkat edilmesi gerekenler arasında birkaç püf nokta mevcuttur.

Öncelikle kataloğun ebatı gerekli ölçülerde olmalıdır. Çok büyük ebatlara sahip kataloglar insanların gözünü korkutacak çok küçük kataloglar da insanların ilgisini çekmeye yetmeyecektir. Bu sebeple katalog ebatları oldukça önemlidir. 

Katalog Ebat Seçimi

Katalog ebat seçimleri, hizmet edilen alana ve sektöre göre değişime uğramaktadır. Kozmetik markasının kataloğu ile mobilya markasının kataloğu aynı ebatlara sahip olmamaktadır. Kozmetik markasının kataloğu daha estetik durması gerektiğinden o doğrultuda ebat tercihinde bulunulmalıdır.

Ayrıca katalog ebat seçimi yaparken uzman ellere  danışmak oldukça önem teşkil etmektedir. Basım işlemini yapacak kaliteli bir firma vasıtası ile gerekli bilgi donanımına sahip olmak mümkündür. Tercih edilen çizgiye uygun olarak belirlenen katalog ebatları, insanlara doğru algıyı oluşturmak adına oldukça önem arz etmektedir.

Kuşe kağıtla basılan kataloglar, aynı zamanda firmaların prestijini de yansıtmaktadır. İnsanların kafasında önemli fikir oluşmasına sebep olan kataloglar, merak uyandırıcı özelliklere sahip olmalı, en önemlisi de kaliteyi yansıtması gerekmektedir.

Katalog Bastırmak

Katalog bastırırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus daha mevcuttur. Öncelikle kataloğun kapağı ilgi çekici dizanylara sahip olmalıdır. Dikkat çekici renkler ile firma ismi ve logosu harmanlanmalıdır.

Aynı durum kataloğun içeriği için de geçerlidir. Neye hizmet ettiğini bilmeyen, bir çizgi doğrultusunda ilerlemeyen, karmakarışık tasarımlarda oluşturulmuş kataloglar insanların gözünü yoracak, ilgilerini dağıtacaktır. Öncelikle renk, yazı ve fotoğraflar bir düzen çerçevesinde katalog içine konumlandırılmalıdır.

Liste şeklinde hangi ürünün nerede yer aldığı da belirtilir ise insanlar amaca yönelmek istediklerinde zorlanmamaktadırlar. Bu ve bunun gibi insanları etkileyen detaylar atlanmamalıdır. Gerekli ve tam bilgi sahibi kaliteli bir firma vasıtası ile olunmaktadır.