Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp

Cmyk Hakkında Bilgiler

Cmyk Hakkında Bilgiler
 
Ticari bir baskı servisiyle herhangi bir şey yazdırdıysanız, muhtemelen CMYK terimini duymuş olabilirsiniz. Fakat cmyk nedir ve neden önemlidir? Cmyk renkler nelerdir? CMYK'nın tanımını, neden bu renk işlemini baskı için kullandığımızı ve baskı tasarımlarınızda doğru renkleri kullandığınızdan emin olmalısınız.
 
CYMK Nedir ve Renkler Nelerdir?
 
CMYK kısaltması, Camgöbeği, Magenta, Sarı ve Anahtar anlamına gelir: bunlar yazdırma işleminde kullanılan renklerdir. Bir matbaa, bu dört renkten görüntüyü oluşturmak için mürekkep noktaları kullanır. “Anahtar” aslında siyah anlamına gelir.
 
Anahtar olarak adlandırılır çünkü görüntü sonucunu belirlemek için kullanılan ana renktir. Siyah mürekkep derinlik ve gölgeleme sağlarken, diğer renkler nasıl karıştırıldığına bağlı olarak spektrumda farklı renkler oluşturur. Örneğin, mavi ve sarı, biri diğerinin üzerine bindiğinde yeşil renk oluşturur.
 
Cmyk hakkında bilinmesi gerekenlerden birisi siyah anlamına gelen Anahtardır. Bazı insanlar, 'B' ile siyahı temsil etmenin 'mavi' ile karıştırdığı için olduğunu söylüyor, ancak bu mümkün değil. Bunun nedeni, siyah plakanın diğer üç rengi ona göre hizalayan bir matbaada "anahtar" plakası olmasıdır. Böylece katmanlar son görüntü için mükemmel şekilde eşleşir.
 
Bu, siyah kullanılmadığı takdirde teoride herhangi bir renk plakasının bu süreçte “K” olabileceği anlamına gelir. Diğer bir argüman, Anahtar’ın, 1843’te çok eski preslere dayandığını ve istenen son sonucu elde etmek için gereken mürekkep miktarını belirlemek için vida anahtarları kullandığını göstermektedir.
 
CMYK Kullanımı
 
Bilgisayar ekranınız RGB'de çalışıyor ve CMYK'de değil. Bir şey tasarlarken bunun nihai üründe bir fark yaratmadığı görülüyor olabilir, ama öyle. CMYK'yı görüntülemek üzere ayarlanmamış bir renkli monitör, size yazdırılabilecek olanlara göre farklı renkler gösterecektir. Bunun nedeni, RGB spektrumunun CMYK'dan çok daha geniş olmasıdır, bu nedenle CMYK'da bulunmayan bu paletde renkler oluşturulabilir. RGB ve CMYK arasında renklerin çalışma biçiminde çok net bir fark vardır.
 
RGB, katkı maddesidir, CMYK ise çıkartıcıdır. Bunun anlamı, görüntü oluşturmak için siyah renkte RGB renkler eklenir. Görsel spektrumdaki diğer renkleri kaldırmak için CMYK renkleri beyaz bir tuvale eklenir.